|
|
|
|
Illinois Matmen Class 1A Individual Rankings
Updated: 2/14/12
Send your 1A rankings feedback to:
Email: flashy@illinoismatmen.com
Yahoo! Messenger: reebok38
AIM Messenger: meekvest17
Facebook: www.facebook.com/mikevest17
Twitter: www.twitter.com/mikevest17
| 106 | YR | SCHOOL | SECTIONAL | NOTABLE WINS | NOTABLE LOSSES | TOURNAMENT FINISHES | R | S |
1 | Gunner Wenger | Fr | Lena-Winslow | Byron | "Baker, Schoon(IA), Coe, Wood, Luis" | "Rohedenbaugh(2A), Bartenhanger(IA)" | "SV-1, GooseLakeIA-2(113), ClintonIA-4, Litchfield-1" | 1 | 1 |
2 | Brandon Briggs | Fr | North Boone | Byron | "Reyes(3A), Feltz(2A)X2, Sutton(2A)X2, Roman(2A), Luis, McCullough" | "Ryan(3A), Baker, Wenger" | "Richmond-2, Polo-1, Amboy-1" | 1 | 2 |
3 | Kyle Simpkins | Fr | Bishop McNamara | Plano | MinnickX2 | | CCL-1 | 1 | 1 |
4 | Anthony Luis | So | Harvard | Byron | "Kramer(3A), Presler, Nelson(3A), Coe, Kinney" | "Suton(2A), Yuan(3A), Minnick, Briggs, Wenger, McCullough" | "Harvard-4, PIT-2" | 2 | 4 |
5 | Cody Minnick | Fr | Coal City | Plano | "WoodX2, Basden, Schwing, Luis, Pressler" | "Wood, SimpkinsX2" | "Plano-6, PIT-1, I8-2" | 2 | 2 |
6 | Chris Worthy | Fr | Benton | Robinson | "Barnhill, O'Gara, Alvarez" | "Alvarez, Kuhn(IN)" | "Cumberland-2, Argenta-1, Murdale-3, SIRRjv-1(113)" | 1 | 1 |
7 | Antonio Alvarez | Fr | Oakwood | Robinson | "Knorr, Worthy, Walsh" | Worthey | "Cumberland-1, LeRoy-1, EasternIL-1" | 1 | 2 |
8 | Jay Basden | Sr | PORTA | Macomb | "Coe, Walsh, Schaidle, Schwing, KinneyX2" | "Minnick, Coe" | "PIT-4, ReedCuster-3" | 1 | 1 |
9 | Brandon McCullough | Jr | Erie | Byron | "Coe, Luis" | "Coe, Worthey, Briggs" | "Erie-5, Argenta-2" | 2 | 3 |
10 | Cameron Schwing | So | Gibson City MSF | Macomb | "Walsh, Patton, Kinney" | "Coe, Basden" | "Plano-1, Orion-3" | 1 | 2 |
11 | Justin Kinney | So | Monmouth | Macomb | "Wallsh, Schaidle" | "Schwing, BasdenX2, Luis" | "PORTA-2, PIT-5, Kewanee-1, Rochester-1" | 2 | 3 |
12 | Josh Schaidle | Jr | Eureka | Macomb | Patton | "WalshX2, Basden, Kinney" | "PND-1, Metamora-1, Eureka-3, LeRoy-3" | 1 | 4 |
13 | Jesse Wood | Jr | Sandwich | Plano | "Minnick, Pressler" | "MinnickX2, Wenger" | "Plano-3, SV-2, Mahomet-2, I8-1" | 1 | 3 |
14 | Tucker Pressler | Fr | Manteno | Plano | | "Coe, Luis, MinnickX2, Wood" | "Seneca-1, ReedCuster-2, I8-3" | 1 | 4 |
15 | Jeremy O'Gara | So | Roxana | Robinson | "Barnhill, Wall-LampkinX2" | "Coe, Worthey" | "Quincy-9, Litchfield-3" | 1 | 3 |
16 | Eli Wall-Lampkin | Fr | Rochester | Robinson | Barnhill | O'GaraX2 | "Rochester-3, Litchfield-5" | 3 | 4 |
| 113 | YR | SCHOOL | SECTIONAL | NOTABLE WINS | NOTABLE LOSSES | TOURNAMENT FINISHES | R | S |
1 | Stephan Kettner | Sr | Wilmington | Plano | "Newkirk, Baker, Wollenweber, Malone, Rodriguez" | "Richardson, Rohedenbaugh(2A)" | "PIT-2, ReedCuster-1, I8-1" | 1 | 1 |
2 | Nathan Day | So | Cumberland | Robinson | "NewkirkX2, Worthy, Roberts" | "Quintana, Haton" | "PORTA-2, Argenta-2, EasternIL-1" | 1 | 1 |
3 | Jack Lucie | So | Warsaw | Macomb | "RichardsonX2, Beard, Quintana, Guitierrez" | Quintana | "FtMadisonIA-1, Quincy-1, Rochester-1" | 1 | 1 |
4 | Carlos Guitierrez | Jr | Rock Falls | Byron | "Hast, Mallary, DeVolderX2" | "DeVolder, Kettner, Lucie" | "Erie-2, Quincy-3" | 1 | 1 |
5 | Jacob DeVolder | Sr | Orion | Byron | "Hast, Newkirk, Mallary, Baker, Guitierrez" | Guitierrez | "Orion-1, Litchfield-1" | 1 | 2 |
6 | Seth Newkirk | So | Litchfield | Robinson | "Carter, Richardson, Quintana, Whitsel" | "DayX2, RuffnerX2, Kettner, Wolfe, DeVolder" | "PIT-8, Litchfield-2" | 1 | 2 |
7 | Antonio Quintana | Jr | Beardstown | Macomb | "Malone, Day, Lucie, Ruffner" | "Ruffner, Richardson, Lucie" | "Seneca-1, PORTA-1, QND-2(120)" | 3 | 2 |
8 | Shawn Wollenweber | So | Plano | Plano | "MaloneX2, Jurzak" | "Brown, KettnerX2" | "Plano-2, PrairieCent-1, I8-2" | 1 | 2 |
9 | Riley Beard | Fr | IVC | Macomb | "Newkirk, Hast, Ruffner, CarterX2" | "Rohedenbaugh(2A), Richardson, Ruffner, Lucie" | "PIT-5, Kewanee-1, LeRoy-3" | 1 | 3 |
10 | Mitch Mallary | Sr | Erie-Prophetstown | Byron | Baker | "DeVolder, Guitierrez" | | 2 | 3 |
11 | Nelson Baker | So | Byron | Byron | "Briggs, Hast" | "Wenger, Kettner, Wolfe, McGhee(2A), DeVolder, Mallary" | "OelweinIA-2, Metamora-1, PIT-5, Mahomet-3" | 1 | 4 |
12 | Brandon Malone | So | Herscher | Plano | Rodriguez | "Quintana, WollenweberX2, Kettner" | "Seneca-2, ReedCuster-3, I8-3" | 2 | 3 |
13 | Dalton Snell | Jr | Auburn | Robinson | "Worthey, Roberts" | Newkirk | "MtOlive-1, Litchfield-3, PORTA-5(120)" | 3 | 3 |
14 | Marc Rodriguez | So | Gordon Tech | Plano | Jurzak | "Kettner, Malone" | "Fenton-3, BuffGrove-4, Morton-2" | 1 | 4 |
15 | Jacob Carter | Sr | Bismarck-Henning | Macomb | | BeardX2 | EasternIL-3 | 2 | 4 |
16 | Eli Roberts | So | Herrin | Robinson | "Carter, Worthey" | "Ruffner, Worthy, Day" | "LeRoy-2, SIRRjv-1" | 2 | 4 |
| 120 | YR | SCHOOL | SECTIONAL | NOTABLE WINS | NOTABLE LOSSES | TOURNAMENT FINISHES | R | S |
1 | Josh Alber | So | Dakota | Byron | "SheltonX2, Fenton, WebbX2, Nadig, Casey" | | "SV-1, PIT-1, Orion-1" | 1 | 1 |
2 | Garrett Webb | Sr | Sterling Newman | Byron | "Cruthers, Villarreal, Matlock, Brown" | "AlberX2, James" | "Plano-1(126), Erie-1, PIT-2" | 1 | 3 |
3 | Ryan Kilroy | Jr | Lisle | Plano | Franc | VillarrealX2 | "Unity-1, Polo-1, Lisle-2(126), I8-3" | 2 | 1 |
4 | Chance Shelton | Jr | Harvard | Byron | "Villarreal, Casey" | "AlberX2, Cabrera(3A), Kennedy(2A), Alcock(3A)" | "Harvard-2, MidStatesWI-5" | 1 | 2 |
5 | Dustin Dambacher | Sr | Auburn | Robinson | "Nadig, Carmody, Stifle" | "Ivey, Fenton" | "MtOlive-1, Litchfield-2" | 1 | 1 |
6 | Brandon Rohrig | Sr | Kewanee | Macomb | "Matlock, Donner" | | "Seneca-1, PORTA-6, Kewanee-1, Orion-4" | 1 | 1 |
7 | Austin Matlock | Jr | LeRoy | Macomb | "Fenton, Donnar, Stephens" | "Jozsa(2A), Webb, Brown, Rohrig" | "Clinton-2, LeRoy-1" | 1 | 3 |
8 | Jose Villarreal | Jr | Plano | Plano | "Lenox, KilroyX2, BrownX2" | "Shelton, Webb, Kilroy" | "Plano-2(126), PrairieCent-2(126), I8-1" | 1 | 2 |
9 | Casey Brown | So | Coal City | Plano | "Wollenweber, Matlock, Donnar, Franc" | "Webb, VillarrealX2" | "Plano-1, I8-2(120)" | 1 | 3 |
10 | Christian Franc | So | Manteno | Plano | Brown | "FentonX2, Brown" | "Seneca-4, PIT-4" | 1 | 4 |
11 | Jeff Casey | So | West Carroll | Byron | Nadig | "Shelton, Webb, Alber, Kilroy" | "SV-5, Polo-2" | 1 | 4 |
12 | Dylan Donner | Jr | Gibson City MSF | Macomb | Stephens | "Dominy(2A), Brown, Matlock, Rohrig" | "Plano-4, PIT-7, Orion-6" | 2 | 2 |
13 | Payton Stifle | Jr | Robinson | Robinson | "Johnson, Carmondy, Finley" | "Alvarez, Dambacher" | EasterinIL-2 | 1 | 2 |
14 | Jared Finley | Fr | Shelbyville | Robinson | Hampton | "Rohrig, Stifle" | "PORTA-4, Cumberland-5" | 2 | 3 |
15 | Darren Stephens | So | Quincy Notre Dame | Macomb | | "Donner, Matlock" | | | 4 |
16 | Jesse Hampton | So | Carterville | Robinson | | "Stifle, Finley" | | | 4 |
| 126 | YR | SCHOOL | SECTIONAL | NOTABLE WINS | NOTABLE LOSSES | TOURNAMENT FINISHES | R | S |
1 | JJ Whaley | Jr | Stillman Valley | Byron | "JamesX4, Lenox" | "Synon(3A), Johnson(2A)" | "Barrington-2, SV-1, Geneva-1" | 1 | 1 |
2 | Trent Lyons | Sr | Wilmington | Plano | "Snyder, Bulington, James, Friese, Crothers, Licina" | Bulington | "PIT-1, ReedCuster-1, I8-1" | 1 | 1 |
3 | Devin Bulington | Sr | LeRoy | Macomb | "Pullum, Ivey, Lyons, Snyder, Martin, BowlandX2" | Lyons | "Clinton-1, PIT-2, LeRoy-1" | 1 | 1 |
4 | Carver James | Fr | Dakota | Byron | "SnyderX3, Musgrove, Webb, Cullor, Chapman" | "Finch, WhaleyX4, Lyons, Ivey, Sievers" | "SV-2, PIT-4, Orion-1" | 2 | 2 |
5 | Zach Martin | Sr | Bismarck-Henning | Macomb | Homes | "McClure, Ivey, Morrell, BulingtonX2" | "LeRoy-2(132), EasternIL-1" | 2 | 2 |
6 | Michael Harris | Jr | Bellville-Althoff | Robinson | "Douglas(2A), Walters" | | "Murdale-2(126), Quincy-6(126)" | 1 | 1 |
7 | Jake Walters | Sr | Auburn | Robinson | | Harris | "MtOlive-2(132), Litchfield-1" | 1 | 2 |
8 | Gacob Lenox | So | Durand | Byron | "Sievers, Friese, Snyder" | "Villarreal, Whaley, Snyder" | "Richmond-1, Plano-3, Amboy-1, RkfdLuth-1" | 3 | 3 |
9 | Logan Snyder | Jr | Mercer County Aledo | Byron | "Lenox, Ivey" | "Walls, JamesX2, Ivey, Bulington, Lyons" | "Riverdale-3, SV-3, Orion-3" | 1 | 4 |
10 | Steve Licinia | Sr | Bishop McNamara | Plano | FrieseX2 | Lyons | "PrairieCent-1, Metamora-3, CCL-1" | 3 | 2 |
11 | Caleb Thompson | So | Litchfield | Robinson | "Zvonar, McCallister" | "Walters, Harris, Bulington" | "PORTA-1, PIT-7, Litchfield-5" | 2 | 3 |
12 | Sage Friese | Fr | Seneca | Plano | CruthersX2 | "Cruthers, Lenox, Licina, Lyons" | "Plano-4, PrairieCent-2, I8-2" | 2 | 3 |
13 | Patrick Cruthers | So | Sandwich | Plano | "Nadig, Friese" | "Webb, Alber, Brown, FrieseX2" | "SV-3(120), Mahomet-5(120), I8-4(120)" | 1 | 4 |
14 | Drake Bowland | Sr | Eureka | Macomb | Homes | BulingtonX2 | "PND-3, Metamora-4, Amboy-3, LeRoy-3" | 1 | 3 |
15 | Grant Homes | Sr | Tremont | Macomb | | "Martin, BowaldX2" | "PND-2, IlliniBluffs-2, LeRoy-4" | 1 | 4 |
16 | Zach Zvonar | Jr | Carlyle | Robinson | | "Thompson, Stifle, Hampton" | "LawrenceCo-2, MtOlive-2(120), EasternIL-4" | 3 | 4 |
| 132 | YR | SCHOOL | SECTIONAL | NOTABLE WINS | NOTABLE LOSSES | TOURNAMENT FINISHES | R | S |
1 | Maxx Hubbard | Sr | Sterling Newman | Byron | "Breedlove, McClure, Powars, Finch, Rodawald, Morrell, McPeek, Lizer, McPeek" | "Vruno, Morrell" | "Plano-2(138), Erie-1, PIT-1" | 1 | 1 |
2 | Andy Rodawald | Jr | Wilmington | Plano | "Finch, Sievers, Lizer, Hilliard, LindsayX3, Shalabi" | Hubbard | "PIT-2, ReedCuster-1, I8-1" | 1 | 1 |
3 | Alex Jones | Sr | Shelbyville | Robinson | "Bahler, KlebeX2" | "Bahler, Powars" | "PORTA-3, Cumberland-1" | 2 | 1 |
4 | Brandon Lizer | Jr | Dakota | Byron | "FinchX2, Starry, McClure, Willett, McPeek, Sievers" | "Rodawald, Morrell, McPeek, Hubbard" | "SV-1, PIT-4" | 1 | 3 |
5 | Austin McPeek | Sr | Lena-Winslow | Byron | "Lizer, Starry, Hartman, Klebe, Finch" | "HubbardX2, Lizer" | "GooseLakeIA-1, ClintonIA-6, Litchfield-1" | 2 | 2 |
6 | Tristen Finch | Fr | Mercer County Aledo | Byron | "James, Morrell, VanderhamX2, Cullor, Sievers" | "Lizer, Hubbard, Rodawald" | "Riverdale-1, SV-3, Orion-1" | 1 | 4 |
7 | Chet McClure | Jr | Gibson City-MSF | Macomb | "Martin, Knisley, Willett, MorrellX2, Vaughn" | "Hubbard, Runkle, Lizer, Morrell, Finch" | "Plano-3, PIT-5, Orion-2" | 1 | 1 |
8 | John Morrell | Sr | LeRoy | Macomb | "Hubbard, WilletX2, McClure, Lizer, Martin" | "Finch, Hubbard, McClureX2" | "Clinton-1, PIT-3, LeRoy-1" | 2 | 2 |
9 | Bryce Willett | Sr | Monmouth-Roseville | Macomb | "Klebe, Kassabaum" | "Powars, MorrellX2, Lizer, McClure" | "PORTA-2, PIT-6, Rochester-1" | 1 | 3 |
10 | Schuyler Lindsay | Sr | Manteno | Plano | | RodawaldX3 | "Seneca-1, ReedCuster-2, I8-2" | 1 | 2 |
11 | Brett Klebe | Sr | Rochester | Robinson | "Hilliard, Smith(2A), Stephens, Blankenship, Anderson" | "Austin(2A), JonesX2, Willett, McPeek" | "Unity-1, MtOlive-3, Rochester-2, Litchfield-2" | 3 | 2 |
12 | Alex Anderson | Sr | East Alton-Wood River | Robinson | Blankenship | KlebeX2 | "Civic-8, MtOlive-3, Rochester-3" | 1 | 3 |
13 | Dalton Blankenship | Fr | Vandalia | Robinson | | "Klebe, Anderson, Willett" | Civic-6(138) | 1 | 4 |
14 | Ross Kassabaum | Jr | Olympia | Macomb | Vaughn | "Morrell, Willett" | "Springfield-1, Quincy-5" | 1 | 4 |
15 | Mahmoud Shalabi | Sr | Chicago Ag Science | Plano | LopezX | Rodawold | | 3 | 3 |
16 | Ivan Lopez | So | Plano | Plano | DeSanto | ShalabiX2 | "PrairieCent-2(138), I8-6" | 1 | 4 |
| 138 | YR | SCHOOL | SECTIONAL | NOTABLE WINS | NOTABLE LOSSES | TOURNAMENT FINISHES | R | S |
1 | Alphonse Vruno | Sr | Sandwich | Plano | "Hubbard, Hartman, Kalkbrenner, CzylX3, Czaja, Bahler, Wilson" | | "Plano-1, SV-1, Mahomet-1, I8-1" | 1 | 1 |
2 | Justin Meyers | Sr | LeRoy | Macomb | "RunkelX2, Bahler, Morford, PintarX2, DearingX2, Breedlove, Stephens" | | "Clinton-1, PIT-1, LeRoy-1" | 1 | 1 |
3 | Quincy Kalkbrenner | So | Lena-Winslow | Byron | "Paul, Morford, Restivo, Wright, Hartman, Adamecz" | Vruno | "SV-2, GooseLakeIA-1(145), ClintonIA-2, Litchfield-1" | 1 | 1 |
4 | Mitchell Dearing | Sr | Normal U-High | Macomb | Schulte | "Morford, Meyers" | "Clinton-3, Morton-4, NormalU-1, Orion-3" | 1 | 2 |
5 | Derrick Morford | Sr | Mercer County Aledo | Byron | "Wilson, Runkel, Breedlove, HartmanX2, Hagemann" | "KalkbrennerX2, Meyers, Adamecz" | "Riverdale-1, SV-3, Orion-1" | 1 | 3 |
6 | Stephen Adamecz | Jr | Sterling Newman | Byron | "Hagemann, Morford" | "Meyers, Nagel, Kalkbrenner" | "Plano-5(145), Erie-3, PIT-3" | 1 | 2 |
7 | Hadin Restivo | Jr | West Frankfort | Robinson | "BartockX3, Wright" | "Vosburg(2A), Kalkbrenner, Runkel, Bartock" | "LawrenceCo-1, Wfrankfort-1, Litchfield-4" | 2 | 1 |
8 | Gage Stephens | Jr | Quincy Notre Dame | Macomb | Pintar | "Powars, Klebe, Meyers" | "Argenta-2(132), QND-2(132)" | 1 | 3 |
9 | Ben Pintar | Sr | Eureka | Macomb | "Bahler, Breedlove" | "Weaver, MeyersX2, Dearing, Stephens" | "PND-1(145), Metamora-3(145), Amboy-1(145), LeRoy-2" | 1 | 4 |
10 | Brian Czyl | Jr | Lisle | Plano | "WilsonX2, Hartman, Czaja" | VrunoX3 | "Unity-1, Polo-1, Lisle-1, I8-3" | 2 | 2 |
11 | Maurice Wilson | Sr | Walther Lutheran | Plano | | "CzylX2, Morford, Hagemann, Vruno" | "Wluth-1, SV-6, Lisle-2, RkfdLuth-1" | 1 | 3 |
12 | Gabe Bartock | Sr | Carterville | Robinson | "Restivo, Runkel" | "RestivoX3, Bahler" | "LawrenceCo-1, Cumberland-3, Wfrankfort-2, EasternIL-1" | 1 | 2 |
13 | Travis Hagemann | Jr | Stillman Valley | Byron | "Hartman, Wilson" | "Adamecz, MorfordX2" | "SV-5, Geneva-7" | 2 | 4 |
14 | Jeremy Miller | Jr | Belleville Althoff | Robinson | "Runkel, Wright" | Wright | "Springfield-6, Murdale-5, Quincy-8" | 2 | 3 |
15 | Justin Wright | Jr | Litchfield | Robinson | "Walters, Runkel" | "JonesX3, Meyers, Heck, Kalkbrenner, Morrell, Walters, McClure, Morford, Restivo, Miller" | "PORTA-4, PIT-7, Litchfield-2" | 1 | 4 |
16 | Evan Bahler | Jr | Prairie Central | Plano | Jones | "Vruno, Wilson, Breedlove, Jones" | "PORTA-2, Cumberland-2, PrairieCent-1, Kandeland-2" | 2 | 4 |
| 145 | YR | SCHOOL | SECTIONAL | NOTABLE WINS | NOTABLE LOSSES | TOURNAMENT FINISHES | R | S |
1 | Mark McDonnell | Sr | Morrison | Byron | "Stoddard, Bonnell, DeVolder, Paul" | Chancey | Erie-1 | 1 | 1 |
2 | Evan Weaver | Sr | Normal U-High | Macomb | "Pintar, WoolridgeX2, Meyer, Coggeshall, Cole, BitnerX2, McCarty" | Woolridge | "Clinton-1, Orion-1" | 1 | 1 |
3 | Tyler Nagel | Sr | Peotone | Plano | "BlechschmidtX2, Bahler, Skoryi, Fortuna(2A), Greenwood, Drollinger, Valentine" | Valentine | "Plano-1, Unity-1,ReedCuster-2, I8-2" | 1 | 1 |
4 | Eric Tiller | Sr | Mt. Olive | Robinson | "Purcell, Hoss" | Meyer | "PORTA-2, Cumberland-1, MtOlive-1, " | 1 | 1 |
5 | Alex Valentine | Sr | Seneca | Plano | "Czjia, Drollinger, Blechschmidt, Clemonds" | "Greenwood, Brown, Nagel" | "Plano-1(152), PrairieCent-1, I8-1" | 1 | 2 |
6 | Mark Bitner | Sr | Canton | Macomb | "Gannt(2A), Coggeshall" | "Agnew(2A), Greenwood, WeaverX2" | Springfield-2 | 2 | 2 |
7 | Jonah Coggeshall | Sr | Camp Point Central | Macomb | "Meyer, GreenwoodX2, DeVolder, Woolridge, McCarty" | "Weaver, Bitner" | "IlliniBluffs-1, Quincy-3, Orion-3, QND-1" | 1 | 3 |
8 | Talon Paul | Jr | Stillman Valley | Byron | "Clemons, Cloe(2A), Cole" | "Kalkbrenner, McDonnell" | "SV-1, Geneva-3" | 1 | 2 |
9 | Brad Blechschmidt | Sr | Lisle | Plano | ClemonsX2 | "NagelX2, Franc, Valentine" | "Unity-2, Polo-1, Lisle-1, I8-3" | 1 | 3 |
10 | Aaron Bonnell | Sr | Byron | Byron | | "Greendwood, McDonnell, Cole, DeVolder, Paul" | "OelweinIA-2 , Metamora-2, Mahomet-5" | 2 | 3 |
11 | Derrick Clemons | Sr | Walther Lutheran | Plano | | "Paul, BlechschmidtX2, Valentine" | "Wluth-1, SV-2, Lisle-2, RkfdLuth-1" | 1 | 4 |
12 | Maverick McCarty | Sr | Warsaw | Macomb | Greenwood | "Weaver, Coggeshall" | "FtMadisonIA-2, Quincy-4, Rochester-1" | 3 | 4 |
13 | Ramsey Hoss | Sr | Monticello | Robinson | Hedrick | Tiller | LeRoy-3 | 1 | 2 |
14 | Austin Hedrick | So | St. Joseph-Ogden | Robinson | "Ballowe, Restivo, Purcell" | "Tiller, Hoss, Nagel" | "Unity-5, Urbana-4, EasternIL-1" | 2 | 3 |
15 | Joe DeVolder | Jr | Orion | Byron | | "ColeX3, Coggeshall, McDonnell, Bonnell" | "Erie-2, PIT-4, Orion-4, Litchfield-1" | 2 | 4 |
16 | Seth Purcell | So | Vandalia | Robinson | Restivo | "Tiller, Hedrick, DeVolderX2" | Litchfield-2 | 2 | 4 |
| 152 | YR | SCHOOL | SECTIONAL | NOTABLE WINS | NOTABLE LOSSES | TOURNAMENT FINISHES | R | S |
1 | Zach Nelson | Jr | Mercer County-Aledo | Byron | "BahrsX2, Johnson, Edwards, Liaromatis, StoddardX3" | | "Riverdale-1(160), SV-1, Orion-1" | 1 | 1 |
2 | Anthony Franc | Sr | Manteno | Plano | "Edwards, LiaromatisX3, Blechschmidt, Napoleon" | "Brown, Liaromatis" | "Seneca-1, PIT-1, ReedCuster-1, I8-2" | 1 | 1 |
3 | Brian Bahrs | Jr | Sterling Newman | Byron | "Acosta, Merrill" | "NelsonX2, Sklavantis, Stoddard" | | 1 | 3 |
4 | Sean Liaromatis | Jr | Wilmington | Plano | "Hedges, Franc, Johnson" | "FrancX3, Nelson" | "PIT-2, ReedCuster-2, I8-1" | 1 | 3 |
5 | Josh Johnson | Sr | LeRoy | Macomb | "Edwards, DunnX2, Glover, Acosta, Drollinger, Hedges, Rockhold" | Nelson | "Clinton-1, LeRoy-1" | 1 | 1 |
6 | Nick Stoddard | Sr | Erie | Byron | "Bahrs, Wetherell" | "McDonnell, Stricklin(2A), NelsonX3, Wetherall" | "Riverdale-2, Erie-2, Argenta-2, Orion-2" | 2 | 2 |
7 | Luke Dunn | Sr | Monticello | Robinson | "Hedges, Edwards" | "Upton, JohnsonX2, Hedges" | "Clinton-2, PIT-3, LeRoy-2" | 1 | 1 |
8 | Jarrod Rockhold | Jr | Macomb | Macomb | "Hedges, Drollinger, Acosta" | "Acosta, Johnson" | "Metamora-5, Quincy-4, QND-3" | 3 | 2 |
9 | Daniel Edwards | Sr | Vandalia | Robinson | Gardner | "Johnson, Nelson, Dunn" | Civic-2 | 1 | 2 |
10 | Zach Drollinger | Sr | Hoopeston | Macomb | "Stifle, Acosta" | "Nagel, Valentine, Cole, Johnson, Rockhold" | "Unity-1, PrairieCent-2(145), EasternIL-1" | 2 | 3 |
11 | Aaron Napoleon | Sr | Clifton Central | Plano | Lovett | Franc | PrairieCent-1 | 3 | 2 |
12 | Gage Hedges | Sr | Monmouth-Roseville | Macomb | "Wetherall, Dunn, Lovell, Hedges" | "Greenwood, Liaromatis, Dunn, Rockhold, Johnson, Drollinger" | "PORTA-2, PIT-4, Kewanee-1, Rochester-1" | 1 | 4 |
13 | Keegan Gardner | Sr | Carterville | Robinson | Davidson | Edwards | "LawrenceCo-3, Wfrankfort-1" | 1 | 3 |
14 | Josh Merrill | Sr | Oregon | Byron | Wetherell | "Weterell, Bahrs, Snyder" | | 3 | 4 |
15 | Tommy Lovett | So | Seneca | Plano | | "Napoleon, LiaromatisX2" | "Plano-5(160), Seneca-3" | 2 | 4 |
16 | Dolan Davidson | Jr | Litchfield | Robinson | | "DunnX2, Gardner, Liaramatis, Hedges" | "PORTA-3, PIT-7, Litchfield-3" | 1 | 4 |
| 160 | YR | SCHOOL | SECTIONAL | NOTABLE WINS | NOTABLE LOSSES | TOURNAMENT FINISHES | R | S |
1 | Trace Engelkes | Sr | Winnebago | Byron | "Jackson, Sklavantis" | Stott | RkfdLuth-1 | 1 | 1 |
2 | Billy Chancey | Sr | Reed-Custer | Plano | "Ledbetter(3A), McDonnell, FloydX2, Glover, Lowe, BrownX2, Wright" | | "PIT-1, ReedCuster-1, I8-1" | 1 | 1 |
3 | Levi Fortner | Sr | Herrin | Robinson | "Vosburgh(2A)X2, Upton, Floyd" | | "Civic-1, Cumberland-1, Murdale-1, LeRoy-1" | 1 | 1 |
4 | Robbie Irvin | Sr | Hoopeston | Macomb | "Upton, Longley, Glover, Rathbun" | Brown | "Unity-1, Argenta-1, PrairieCent-2" | 1 | 1 |
5 | Brandon Sklavantis | Jr | Oregon | Byron | "Bahrs, LoweX2, Snyder, Skelton" | Engelkes | "SV-1, MidStatesWI-2, Polo-1, Orion-1" | 1 | 3 |
6 | TJ Lowe | Sr | Riverdale | Byron | "Wilson, Skelton" | "Chancey, SklavantisX2, Engelkes" | "PIT-2, Orion-2" | 1 | 2 |
7 | Tyler Floyd | Sr | Roxana | Robinson | "Batchelder, Higgins" | "ChanceyX2, Tindle(2A), Fortner" | "Quincy-3, Litchfield-1" | 1 | 2 |
8 | Weslye Brown | So | Plano | Plano | "Lovell, Irvin, Franc" | "Meeder(3A), Chancey" | "Plano-2, PrairieCent-1, I8-2" | 1 | 3 |
9 | Austin Upton | Jr | St. Joseph-Ogden | Robinson | "Dunn, Glover, Longley, Batchelder, Higgins" | "Woolridge, Irving, Fortner" | "Unity-2, Urbana-1, EasternIL-1" | 1 | 3 |
10 | Michael Rathbun | Jr | Olympia | Macomb | Wilson | Irvin | "Clinton-2, NormalU-5" | 1 | 2 |
11 | Caleb Wilson | So | LeRoy | Macomb | "Eidson, Longley, Glover" | "Rathbun, Lowe, Fortner, Wright" | "Clinton-4, PIT-8, LeRoy-5" | 3 | 3 |
12 | Matt Marcotte | So | Herscher | Plano | "Deery, Jackson" | "ChanceyX3, Seward, Groen" | I8-3 | 2 | 2 |
13 | Patrick Jackson | Sr | Walther Lutheran | Plano | | "Engelkes, Marcotte, Brown" | "SV-1, RkfdLuth-2" | 1 | 4 |
14 | Nytro Glover | Sr | PORTA | Macomb | "Longley, Wright" | "Johnson, Chancey, Irvin, Wilson" | "PORTA-1, PIT-3, ReedCuster-5" | 3 | 4 |
15 | Zach Higgins | Sr | Robinson | Robinson | | "Floyd, Upton" | EasternIL-3 | 1 | 4 |
16 | Tim Skelton | Sr | Marian Central | Byron | Snyder | "Lowe, Sklavantis" | Richmond-6 | 1 | 4 |
| 170 | YR | SCHOOL | SECTIONAL | NOTABLE WINS | NOTABLE LOSSES | TOURNAMENT FINISHES | R | S |
1 | Dan Stott | Sr | Harvard | Byron | "ZimmermanX3, Conlin, Abney, Engelkes, AndrukaitisX2, Wold" | Stilling(WI)X2 | "Harvard-3, MidStatesWI-3, PIT-1" | 1 | 1 |
2 | Mike Andrukaitis | Sr | Rockford Lutheran | Byron | "Seward, Groen, ZimmermanX2, Deshane, Kirkhove, Ricke" | StottX2 | "Seneca-1, Plano-1(182), Erie-1(182), RkfdLuth-1" | 1 | 2 |
3 | Drake Holland | Sr | Herrin | Robinson | "Wilson, Vosburg(2A), MacobyX2, King(IN), Scherer, Mcadoo" | "Bee(2A), Roper" | "Civic-1, Cumberland-1, Murdale-2, LeRoy-1" | 1 | 1 |
4 | Clayton Seward | Sr | Beardstown | Macomb | "AbneyX3, Scherer" | "Andrukaitis, Sheppelman" | "Seneca-2, PORTA-1, QND-1" | 1 | 1 |
5 | Zach Groen | Sr | Illiana Christian | Plano | "Phillips, Naples, Conlin" | Andrukaitis | "Seneca-3, OshkoshWI-3" | 1 | 1 |
6 | Jayson Conlin | Sr | Wilmington | Plano | Elsbury | Groen | "PIT-3, ReedCuster-1, I8-1" | 1 | 2 |
7 | Zach Abney | Jr | Pittsfield | Macomb | "Sheppelman, Eickelschulte, Supernant" | "Stott, Eickelschulte, Supernaut, SewardX3" | "PORTA-3, PIT-2, Quincy-5, QND-2" | 2 | 2 |
8 | Daniel Zimmerman | So | Dakota | Byron | "Staver, Elsbury, Ricke, Wold" | "AndrukaitisX2, StottX3, Sheppelman" | "SV-1, PIT-5, Orion-2" | 2 | 3 |
9 | Chase Scherer | Sr | Eureka | Macomb | "Sinn(ID), SupernautX2" | "Elsbury, Holland, Seward" | "PND-1, Metamora-3, Amboy-1, LeRoy-2" | 1 | 3 |
10 | Sam Wampler | Jr | Mt. Carmel | Robinson | Wright | "Roper, Holland" | "LawrenceCo-2(182), Cumberland-1(182), Big8-1" | 1 | 2 |
11 | Matt Supernant | Jr | Macomb | Macomb | Abney | "SchererX2, Tindle(2A), AbneyX2" | "Metamora-5, Quincy-2, QND-4" | 3 | 4 |
12 | Jake Wold | Sr | Stillman Valley | Byron | | "Sklavantis, Stott, Zimmerman" | "SV-3, Geneva-2" | 3 | 4 |
13 | Clay Wright | Sr | Monticello | Robinson | | "Chancey, Glover, Wilson" | "PIT-4(160), LeRoy-4(160)" | 1 | 3 |
14 | Kelby Gann | Sr | Plano | Plano | "Goberville, Naples" | Conlin | "Plano-2, PrairieCent-2, I8-2" | 1 | 3 |
15 | Zach Mcadoo | Sr | Carlyle | Robinson | | "Holland, Wright" | "LawrenceCo-4, MtOlive-3, EasternIL-2" | 1 | 4 |
16 | Ryan Naples | Jr | Coal City | Plano | "Gann, Phillips" | "Gann, Conlin, Wilson" | | 2 | 4 |
| 182 | YR | SCHOOL | SECTIONAL | NOTABLE WINS | NOTABLE LOSSES | TOURNAMENT FINISHES | R | S |
1 | Jake Apple | Sr | Dakota | Byron | "TroyeX2, DeShane, Cowan" | | "SV-1, PIT-1, Orion-1" | 1 | 1 |
2 | R.J. Troye | Sr | Sterling Newman | Byron | DeshaneX2 | AppleX2 | PIT-2 | 1 | 2 |
3 | Nathan Cowan | Sr | Harvard | Byron | "Prince(3A), Deshane" | "Dechow, Apple" | "Harvard-2, MidStatesWI-6" | 1 | 3 |
4 | Dylan Deshane | Sr | Erie | Byron | | "Andrukaitis, TroyeX2, Apple, Cowan" | "Riverdale-1, Erie-2, Argenta-1, Orion-2" | 1 | 4 |
5 | Nick Collofello | Sr | Joliet Catholic | Plano | "Sullivan, Harris" | | "HinsdaleCent-1, Lisle-1" | 1 | 1 |
6 | Kameron Harris | Sr | Bellville-Althoff | Robinson | "Schledor(2A), Monreal-Berner(3A), Roper, Bensyl" | McGiffen(3A) | "Lincoln-1, Springfield-2, Murdale-1, Quincy-2" | 1 | 1 |
7 | Justin Harris | Jr | Herscher | Plano | Mahnke | "Rice, Collofello" | "Seneca-3, ReedCuster-5, I8-4" | 1 | 2 |
8 | Kevin Roper | Jr | Carlyle | Robinson | "Wampler, Dyer, Holland, Bensyl, Cravens, Godberson" | HarrisX2 | "LawrenceCo-1, MtOlive-2, EasternIL-1" | 2 | 2 |
9 | Andy Bensyl | Sr | St. Joseph Ogden | Robinson | "Wilson, Dyer, Barron" | Roper | "Unity-1(195), EasternIL-2" | 1 | 4 |
10 | Devin Mahnke | Jr | Grant Park | Plano | "Sullivan, Harris, Rice" | Harris | "Mahomet-2, PrairieCent-1" | 1 | 3 |
11 | Alex Sullivan | Sr | Guerin Prep | Plano | | Snodgrass(2A) | "Guerin-1, RkfdEast-1, Wluth-1, Uplift-1" | 1 | 4 |
12 | Jalen Beebe | Sr | Quincy Notre Dame | Macomb | "Rice, Richards" | "DeShane, Rice" | "Argenta-2, QND-4, Quincy-6" | 1 | 1 |
13 | Dakota Richards | Sr | PORTA | Macomb | "Butler, Donovan" | "Schleder(2A), Beebe" | "PORTA-1, PIT-8, ReedCuster-1" | 2 | 2 |
14 | Brendan Butler | Sr | IVC | Macomb | "DonovanX2, Rice" | "Troye, Cravens, Richards" | "PIT-4, Kewanee-1, LeRoy-2" | 1 | 3 |
15 | Sam Donovan | Jr | Olympia | Macomb | "Rice, Richards" | "Ulmer, Schleder, Richards, ButlerX2" | "Clinton-2, NormalU-1" | 1 | 4 |
16 | Dayin Godberson | Sr | Vandalia | Robinson | Bensyl | Roper | "PIT-5, Litchfield-1, Civic-1" | 1 | 3 |
| 195 | YR | SCHOOL | SECTIONAL | NOTABLE WINS | NOTABLE LOSSES | TOURNAMENT FINISHES | R | S |
1 | Kenny Lindsey | Sr | St. Joseph-Ogden | Robinson | "Harn, Ulmer, Hollo" | "McDonnell, Ulmer" | Urbana-1 | 1 | 2 |
2 | Alex Peterson | Sr | Wilmington | Plano | "McDonnell, Hollo, Ball, Sebby" | "Dolliger, Hollo" | "PIT-1, ReedCuster-1, I8-1" | 1 | 1 |
3 | Levi Ulmer | Sr | Vandalia | Robinson | "Kelson, Carr, McDonnell, Hollo, Lindsey, Carr" | "Simmons, Lindsey, McDonnell" | "PIT-3, Litchfield-4" | 1 | 1 |
4 | Matt McDonnell | Sr | Morrison | Byron | "Melson, Ulmer, Lindsey, Hollo, Staver" | "Peterson, Ulmer" | "Erie-1, PIT-5, ClintonIA-1" | 1 | 1 |
5 | Frank Hollo | Sr | Litchfield | Robinson | "Harn, Peterson, Melson, Staver, CarrX2" | "Peterson, McDonnell, Ulmer" | "PORTA-1, PIT-2, Litchfield-1" | 1 | 3 |
6 | Shawn Skinner | Jr | Rock Falls | Byron | "McIntosh, Melson, Staver" | McDonnell | "Riverdale-1, Quincy-1" | 2 | 2 |
7 | Logan Staver | Jr | Lena Winslow | Byron | KirkhoveX2 | "Zimmerman, McDonnell, Hollo, Skinner" | "SV-2, GooseLakeIA-1, ClintonIA-2, Litchfield-3" | 1 | 3 |
8 | Garrett Kestner | Sr | Camp Point Central | Macomb | "Sandy, Haley" | | QND-2 | 2 | 1 |
9 | Ty Sandy | So | LeRoy | Macomb | Harn | Kestner | Clinton-5 | 1 | 2 |
10 | Tucker Harn | Jr | Beardstown | Macomb | "Kestner, Haley" | "Hollo, Lindsey, Sandy" | "Seneca-1, PORTA-2, QND-3" | 1 | 3 |
11 | Tyler Sebby | Sr | Sandwich | Plano | Webb | "Webb, Peterson" | "Plano-1, Mahomet-3, I8-3" | 1 | 2 |
12 | Brad Carr | Sr | East Alton Wood River | Robinson | "Heatherly, Dyer, Tripp" | "Ulmer, HolloX2" | Rochester-3 | 2 | 4 |
13 | Shawn Ball | Sr | Chicago Ag Science | Plano | Webb | Peterson | | 1 | 3 |
14 | Brandon Webb | Jr | Seneca | Plano | | "Peterson, Decker, Sebby" | "Seneca-3(220), Plano-3(220), PrairieCent-2, I8-2" | 2 | 4 |
15 | Chad Kirkhove | Sr | Sherrard | Byron | Kestner | "Andrukaitis, StaverX2" | "Riverdale-4, Erie-3, Kewanee-1(195), Orion-1(195)" | 2 | 4 |
16 | Jeffrey Haley | So | Quincy Notre Dame | Macomb | Kelson | "Kestner, Harn" | "Argenta-2, QND-5" | 3 | 4 |
| 220 | YR | SCHOOL | SECTIONAL | NOTABLE WINS | NOTABLE LOSSES | TOURNAMENT FINISHES | R | S |
1 | Brad Simmons | Sr | LeRoy | Macomb | "Moyer, Ulmer, Cravens, Walls, Brewer, Dingman, Romano, FrankX2, Frevert" | Schultz(2A) | "Clinton-2, PIT-1, LeRoy-1" | 1 | 1 |
2 | Channing Dolliger | Sr | Bishop McNamara | Plano | "Peterson, Threloff(3A), Denne(3A), Bland, Masionet" | Maisionet | "PrairieCent-4, Mahomet-1, CCL-1" | 1 | 1 |
3 | AJ Dobson | Sr | Stillman Valley | Byron | "Decker, HarmstonX3, Fassler" | | "SV-1, Geneva-3" | 1 | 1 |
4 | Evan Casey | Sr | Cumberland | Robinson | "Cravens, FordX2, Czar" | | "Plano-1, Cumberland-1, Argenta-2, EasternIL-1" | 1 | 1 |
5 | Aaron Ford | Sr | Argenta-Oreana | Robinson | "Frank, Cravens" | CaseyX2 | | 1 | 2 |
6 | Ty Harmston | Sr | Lena-Winslow | Byron | "Linn(IA), Decker, Dingman" | "DobsonX3, Gore(WI)" | "ClintonIA-1, Litchfield-1" | 2 | 2 |
7 | Colton Bland | Sr | Sandwich | Plano | "MaisionetX2, Moyer" | "Maisionet, Dolliger" | "Plano-2, Mahomet-6, I8-2" | 1 | 3 |
8 | Heath Frevert | Sr | Illini Bluffs | Macomb | Ryan | Simmons | "IlliniBluffs-1, Kewanee-1" | 1 | 2 |
9 | Tyler Cravens | Sr | Herrin | Robinson | Czar | "Simmons, Watkins(2A), Bennet(2A), Casey, Ford" | "Civic-2, Cumberland-2, Murdale-2, LeRoy-3" | 1 | 3 |
10 | Caleb Combs | Sr | Durand | Byron | "Decker, Dingman, Fassler, Ryan" | Dingman | "Richmond-3, Amboy-2, RkfdLuth-2" | 2 | 3 |
11 | Connor Ryan | Sr | Eureka | Macomb | "Lee, Frank" | "Frevert, Frank, Combs" | LeRoy-5 | 2 | 3 |
12 | Kevan Frank | Sr | El Paso-Gridley | Macomb | "Moyer, Maisionet" | "Ford, Simmons" | PrairieCent-1 | 1 | 4 |
13 | Derrick Maisionet | So | Plano | Plano | "Dolliger, Decker, Bland, Moyer" | "Decker, BlandX2, Frank, Dolliger" | "PrairieCent-2, Lincoln-2, Plano-5, I8-1" | 2 | 2 |
14 | Collin Moyer | Sr | Clifton Central | Plano | | "Decker, Frank, Simmons, Bland" | "Seneca-3, PrairieCent-3, ReedCuster-5" | 3 | 4 |
15 | Nicholas Czar | Fr | Robinson | Robinson | | "Casey, Cravens" | "MIT-3, " | 1 | 4 |
16 | Jake Fassler | Sr | Oregon | Byron | "Dingman, Decker" | "Harmston, Dobson, Combs" | "SV-1, Polo-1, Orion-1" | 1 | 4 |
| 285 | YR | SCHOOL | SECTIONAL | NOTABLE WINS | NOTABLE LOSSES | TOURNAMENT FINISHES | R | S |
1 | Reid Sealby | Sr | Byron | Byron | "Brewer, Pease, KeppyX2, Walls, Gustafson-Nolan" | Chojnowski(3A) | "OelweinIA-1, Metamora-1, PIT-1, Mahomet-2" | 1 | 1 |
2 | Mitchell Keppy | Sr | Riverdale | Byron | "WallickX2, Finnane, Gustafson-Nolan" | SealbyX2 | "Riverdale-1, SV-1, PIT-2, Orion-1" | 1 | 2 |
3 | Coltyn Pease | Sr | Pittsfield | Macomb | "Behrends, Friemund, Walls, Wallick, Wirebaugh, Dillman, Brewer, Breedlove" | Sealby | "PORTA-1, PIT-3, Quincy-1, QND-1" | 1 | 1 |
4 | Cal Breedlove | Sr | Kewanee | Macomb | "Walls, Brewer, Supergan, Wirebaugh" | "Gustafson-Nolan, Pease" | Seneca-4 | 1 | 2 |
5 | Michael Behrends | Jr | Warrensburg-Lathem | Robinson | "Brewer, Behan, Cannon" | Supergan | Leroy-2 | 1 | 1 |
6 | Josh Wallick | So | Gibson City-MSF | Macomb | "WallsX2, Easter, SuperganX2, Wirebaugh" | "Ballard(2A), KeppyX2, Pease, Brewer" | "Plano-2, PIT-4, Orion-2" | 1 | 3 |
7 | Morgan Supergan | Jr | Bismarck-Henning | Macomb | "Walls, Behrends, Wallick" | "WallickX2, Breedlove" | "LeRoy-1, EasternIL-1" | 2 | 4 |
8 | Trent Bowers | Jr | Plano | Plano | "Alonzo, Romano" | Wallick | | 1 | 1 |
9 | Justin Alonzo | Jr | Gordon Tech | Plano | "Wells(3A), Estergard(2A)" | "Sweilem(3A), Buss(3A)X2" | "Fenton-1, BuffGrove-2, Morton-1, CCL-2" | 1 | 3 |
10 | Derrick Romano | Sr | Wilmington | Plano | "Friemund, Easter" | "Walls, Simmons, Bowers" | "PIT-7, ReedCuster-2, I8-2" | 1 | 2 |
11 | Chris Gustafson-Nolan | Sr | Rockford Lutheran | Byron | "Roegge, Breedlove, Taylor, Walls, Eisele" | "Walls, Sealby, Keppy" | "Seneca-1, Plano-4, Erie-3, RkfdLuth-1" | 2 | 3 |
12 | Mike Dillman | Sr | Anna-Jonesboro | Robinson | "Behan, Vessels" | "Behan, Pease, Behrends" | "LawrenceCo-2, Wfrankfort-2, Quincy-4, Litchfield-1" | 1 | 2 |
13 | Jake Walls | Sr | Sterling Newman | Byron | "Gustafson-Nolan, Finnane" | "Breedlove, WallickX2, Simmons, Pease, Sealby, Gustafson-NolanX2" | "Plano-3, Erie-1, PIT-5" | 1 | 4 |
14 | Brandon Vessels | Jr | Lawrenceville | Robinson | Cannon | "Dillman, SuperganX2" | "LeRoy-4, EasternIL-3" | 1 | 3 |
15 | Dre Cannon | Jr | Carlyle | Robinson | | "Behrends, Vessels, Supergan" | "MtOlive-1, EasternIL-2" | 1 | 4 |
16 | Lino Bibian | Jr | Joliet Catholic | Plano | | Alonzo | Lisle-2 | 2 | 4 |
|
|
|
|
|
|
|
|